College Basketball Schedule

Print
Email
|

Associated Press

Posted on November 19, 2013 at 4:03 PM

Updated Tuesday, Nov 19 at 5:03 PM

All Times EST
Tuesday, Nov. 19
EAST

Delaware at Army, 7 p.m.

Delaware St. at George Washington, 7 p.m.

NJIT at Maine, 7 p.m.

Brown at Mass.-Lowell, 7 p.m.

La Salle at Penn St., 7 p.m.

St. Bonaventure at Siena, 7 p.m.

Sacred Heart at Yale, 7 p.m.

Bucknell at St. John's, 8:30 p.m.

SOUTH

Lees-McRae at Appalachian St., 7 p.m.

Trinity (Fla.) at Bethune-Cookman, 7 p.m.

Kennesaw St. at Chattanooga, 7 p.m.

Alabama A&M at E. Kentucky, 7 p.m.

Winthrop at ETSU, 7 p.m.

St. Francis (Pa.) at George Mason, 7 p.m.

Detroit at James Madison, 7 p.m.

Hartford at Louisville, 7 p.m.

Morehead St. at N. Kentucky, 7 p.m.

Hofstra at Richmond, 7 p.m.

Navy at Virginia, 7 p.m.

Allen at Gardner-Webb, 7:30 p.m.

Texas-Arlington at Kentucky, 7:30 p.m.

Jacksonville St. at Auburn, 8 p.m.

New Orleans at LSU, 8 p.m.

MVSU at Mississippi St., 8 p.m.

Bethel (Tenn.) at Murray St., 8 p.m.

Nicholls St. at Troy, 8 p.m.

S. Illinois at Austin Peay, 8:05 p.m.

MIDWEST

Vanderbilt at Butler, 6 p.m.

Indiana-Northwest at IUPUI, 7 p.m.

Iona at Kansas, 8 p.m.

Rockhurst at Loyola of Chicago, 8 p.m.

DePaul at Milwaukee, 8 p.m.

Coastal Carolina at Minnesota, 8 p.m.

North Dakota at Wisconsin, 8 p.m.

SC State at Nebraska-Omaha, 8:07 p.m.

SOUTHWEST

Memphis at Oklahoma St., 8 p.m.

Abilene Christian at TCU, 8 p.m.

Prairie View at Texas A&M, 8 p.m.

Colorado St. at UTEP, 9:05 p.m.

FAR WEST

Seattle at Boise St., 9 p.m.

Utah Valley at Oregon, 9 p.m.

Walla Walla at E. Washington, 9:05 p.m.

Arizona St. at UNLV, 10:05 p.m.

Cal St.-Fullerton at Southern Cal, 11 p.m.

TOURNAMENTS
NIT Season Tip-off-Arizona
At Tucson, Ariz.
Third Place

Metro St. vs. Fairleigh Dickinson, 8 p.m.

Championship

Rhode Island at Arizona, 8 or 11 p.m.

NIT Season Tip-off-Rutgers
At Piscataway, N.J.
Third Place

Elon vs. Canisius, 5 p.m.

Championship

Drexel at Rutgers, 7:30 p.m.

NIT Season Tip-off-Alabama
At Tuscaloosa, Ala.
Third Place

McNeese St. vs. Stilman, 5:30 p.m.

Championship

Georgia St. at Alabama, 8 p.m.

NIT Season Tip-off-Duke
At Durham, N.C.
Championship

East Carolina at Duke, 6 p.m.

Third Place

UNC Asheville vs. Norfolk St., 8:30 p.m.

Wednesday, Nov. 20
EAST

Cornell at Colgate, 7 p.m.

Albany (NY) at Duquesne, 7 p.m.

Holy Cross at Fairfield, 7 p.m.

Bryant at Harvard, 7 p.m.

Hampton at Quinnipiac, 7 p.m.

Lehigh at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Loyola (Md.) at UMBC, 7:30 p.m.

SOUTH

Cedarville at Tulane, 1 p.m.

Dayton at Georgia Tech, 7 p.m.

Mount St. Mary's at Md.-Eastern Shore, 7 p.m.

Johnson & Wales (NC) at Mercer, 7 p.m.

NC Central at NC State, 7 p.m.

Greensboro at UNC Greensboro, 7 p.m.

Bridgewater (Va.) at VMI, 7 p.m.

High Point at William & Mary, 7 p.m.

Ohio at Morgan St., 7:30 p.m.

Lipscomb at Belmont, 8 p.m.

UMKC at UT-Martin, 8 p.m.

MIDWEST

Campbell at Cincinnati, 7 p.m.

Purdue-Calumet at IPFW, 7 p.m.

E. Illinois at Purdue, 7 p.m.

N. Dakota St. at W. Michigan, 7 p.m.

American U. at Ohio St., 7:30 p.m.

Thiel at Youngstown St., 7:45 p.m.

Valparaiso at Evansville, 8 p.m.

Northwestern at Ill.-Chicago, 8 p.m.

Miami (Ohio) at Xavier, 8 p.m.

Manhattan at Illinois St., 8:05 p.m.

Grambling St. at Missouri St., 8:05 p.m.

SOUTHWEST

Charleston Southern at Baylor, 7 p.m.

Louisiana Tech at Cent. Arkansas, 8 p.m.

Texas St. vs. SMU at the Curtis Culwell Center, Garland, Texas, 8 p.m.

Jarvis Christian at Sam Houston St., 8 p.m.

Rice at Texas A&M-CC, 8 p.m.

Wichita St. at Tulsa, 8 p.m.

FAR WEST

Colorado Christian at Air Force, 9 p.m.

N. Colorado at New Mexico St., 9 p.m.

Iowa St. at BYU, 9:30 p.m.

Cal Poly at Fresno St., 10 p.m.

San Jose St. at Pepperdine, 10 p.m.

San Diego Christian at San Diego St., 10:30 p.m.

Thursday, Nov. 21
EAST

Texas-Arlington at Robert Morris, 7 p.m.

Vermont at Wagner, 7 p.m.

Georgia Southern at West Virginia, 7 p.m.

SOUTH

FIU at Bethune-Cookman, 7 p.m.

Samford at ETSU, 7 p.m.

Middle Tennessee at Florida, 7 p.m.

Stephen F. Austin at Marshall, 7 p.m.

UCF at Miami, 7 p.m.

Webber at North Florida, 7 p.m.

Presbyterian at Old Dominion, 7 p.m.

The Citadel at Wake Forest, 7 p.m.

Louisiana-Monroe at Northwestern St., 8 p.m.

Indiana-Kokomo at Tennessee Tech, 8 p.m.

UNC Wilmington at W. Kentucky, 8 p.m.

MIDWEST

CS Northridge vs. Montana St. at McGuirk Arena, Mount Pleasant, Mich., 4:30 p.m.

Niagara vs. SC-Upstate at Memorial Athletic and Convocation Center, Kent, Ohio, 5 p.m.

Austin Peay at Cent. Michigan, 7 p.m.

W. Carolina at Kent St., 7 p.m.

Wofford at Minnesota, 7 p.m.

New Hampshire at Marquette, 8 p.m.

Oral Roberts at Saint Louis, 8 p.m.

Eureka at W. Illinois, 8 p.m.

Bowling Green at Wisconsin, 8 p.m.

Missouri S&T at S. Illinois, 8:05 p.m.

SOUTHWEST

Howard at Houston, 8 p.m.

S. Dakota St. at Texas Tech, 8 p.m.

Texas-Pan American at UTSA, 8 p.m.

FAR WEST

Columbia vs. North Texas at the Chiles Center, Portland, Ore., 5 p.m.

Lamar vs. Savannah St. at the Jon M. Huntsman Center, Salt Lake City, 7 p.m.

UC Santa Barbara at Colorado, 8 p.m.

Idaho at Portland, 8 p.m.

Washington St. at Gonzaga, 9 p.m.

Grand Canyon at Utah, 9:30 p.m.

San Diego Christian at San Diego, 10 p.m.

West Alabama at Southern Cal, 10 p.m.

Texas Southern at Stanford, 10 p.m.

Hawaii-Hilo at Hawaii, Mid

TOURNAMENTS
2K Sports Classic
At New York
First Round

UConn vs. Boston College, 7 p.m.

Indiana vs. Washington, 9:30 p.m.

Charleston Classic
At Charleston, S.C.
First Round

Nebraska vs. UMass, 12:30 p.m.

UAB vs. New Mexico, 3 p.m.

Georgia vs. Davidson, 5 p.m.

Temple vs. Clemson, 7:30 p.m.

Puerto Rico Tip-off
At San Juan, Puerto Rico
First Round

Charlotte vs. Kansas St., 10:30 a.m.

Northeastern vs. Georgetown, 12:30 p.m.

Long Beach St. vs. Michigan, 5 p.m.

Florida St. vs. VCU, 7:30 p.m.

Friday, Nov. 22
EAST

Siena at Cornell, 7 p.m.

Delaware at Villanova, 7 p.m.

Monmouth (NJ) at St. John's, 9 p.m.

SOUTH

Brescia at E. Kentucky, 7 p.m.

Brown at Longwood, 7 p.m.

Appalachian St. at NC Central, 7 p.m.

Stetson at South Florida, 7 p.m.

Tennessee St. at Tennessee, 7 p.m.

SE Louisiana at LSU, 8 p.m.

UALR at Southern U., 8 p.m.

Jackson St. at UT-Martin, 8 p.m.

Southern Miss. at South Alabama, 8:05 p.m.

MVSU at Mississippi, 8:30 p.m.

MIDWEST

Austin Peay vs. CS Northridge at McGuirk Arena, Mount Pleasant, Mich., 4:30 p.m.

Toledo vs. Stony Brook at Calihan Hall, Detroit, 4:30 p.m.

W. Carolina vs. Niagara at Memorial Athletic and Convocation Center, Kent, Ohio, 5 p.m.

Montana St. at Cent. Michigan, 7 p.m.

FAU at Detroit, 7 p.m.

Penn at Iowa, 7 p.m.

SC-Upstate at Kent St., 7 p.m.

Truman St. at Indiana St., 7:05 p.m.

Towson at Kansas, 8 p.m.

IUPUI at Northwestern, 8 p.m.

Mid Continent at SE Missouri, 8 p.m.

Chicago St. at Illinois, 9 p.m.

Santa Clara at Notre Dame, 9 p.m.

SOUTHWEST

Wright St. at Houston Baptist, 5 p.m.

W. New Mexico at Abilene Christian, 6 p.m.

Incarnate Word at Southwestern (Texas), 8:30 p.m.

FAR WEST

Savannah St. vs. Grand Canyon at the Jon M. Huntsman Center, Salt Lake City, 6 p.m.

SIU-Edwardsville vs. UC Davis at the Stott Center, Portland, Ore., 6 p.m.

Boston U. vs. E. Washington at the Bren Events Center, Irvine, Calif., 7:30 p.m.

Columbia at Portland, 7:30 p.m.

Loyola of Chicago at Portland St., 8:30 p.m.

Bradley at Arizona St., 9 p.m.

N. Colorado at Colorado St., 9 p.m.

San Francisco at Montana, 9 p.m.

Lamar at Utah, 9 p.m.

North Texas vs. Idaho at the Chiles Center, Portland, Ore., 10 p.m.

LIU Brooklyn at UC Irvine, 10 p.m.

South Dakota at Wyoming, 10 p.m.

Chattanooga at Nevada, 10:05 p.m.

Morehead St. at UCLA, 11 p.m.

TOURNAMENTS
2K Sports Classic
At New York

Third Place, 5 p.m.

Championship, 7:30 p.m.

Charleston Classic
At Charleston, S.C.
Semifinals

Nebraska-UMass winner vs. UAB-New Mexico winner, 2:30 p.m.

Georgia-Davidson winner vs. Temple-Clemson winner, 9:30 p.m.

Consolation Bracket

Nebraska-UMass loser vs. UAB-New Mexico loser, Noon

Georgia-Davidson loser vs. Temple-Clemson loser, 7 p.m.

Coaches vs. Cancer Classic
At Brooklyn, N.Y.
First Round

Oklahoma vs. Seton Hall, 7 or 9:30 p.m.

Michigan St. vs. Virginia Tech, 7 or 9:30 p.m.

Puerto Rico Tip-off
At San Juan, Puerto Rico
Semifinals

Charlotte-Kansas St. winner vs. Northeastern-Georgetown winner, 2:30 p.m.

Long Beach St.-Michigan winner vs. Florida St.-VCU winner, 5 p.m.

Consolation Bracket

Charlotte-Kansas St. loser vs. Northeastern-Georgetown loser, Noon

Long Beach St.-Michigan loser vs. Florida St.-VCU loser, 7:30 p.m.

USVI Paradise Jam
At St. Thomas, US Virgin Islands
First Round

N. Iowa vs. Loyola Marymount, 1:30 p.m.

Marist vs. Maryland, 4 p.m.

Providence vs. Vanderbilt, 6:30 p.m.

Morgan St. vs. La Salle, 9 p.m.

Saturday, Nov. 23
EAST

Presbyterian at West Virginia, 1:30 p.m.

Radford at Binghamton, 2 p.m.

St. Francis (Pa.) at Colgate, 2 p.m.

George Mason at Iona, 2 p.m.

Lafayette at NJIT, 2 p.m.

Mass.-Lowell at Rhode Island, 2 p.m.

William & Mary at Rutgers, 2 p.m.

Sacred Heart at Fordham, 4 p.m.

American U. at Mount St. Mary's, 4 p.m.

Bucknell at Albany (NY), 7 p.m.

St. Peter's at Fairleigh Dickinson, 7 p.m.

UMBC at Navy, 7 p.m.

Rider at CCSU, 8 p.m.

SOUTH

UNC Wilmington at Marshall, Noon

Yale at Mercer, Noon

Boise St. at New Orleans, Noon

Wright St. at South Alabama, 2:05 p.m.

Florida A&M at Jacksonville, 3 p.m.

Georgia Southern at Old Dominion, 3 p.m.

Stephen F. Austin at ETSU, 4 p.m.

Houston Baptist at Southern Miss., 4 p.m.

Liberty at Virginia, 4 p.m.

Va. Intermont at Winthrop, 4 p.m.

Furman at Coll. of Charleston, 6 p.m.

Nicholls St. at Memphis, 6 p.m.

Voorhees at SC State, 6 p.m.

Ave Maria at Florida Gulf Coast, 7:05 p.m.

Murray St. at Auburn, 8 p.m.

Milwaukee at Tennessee Tech, 8 p.m.

Samford at W. Kentucky, 8 p.m.

N. Kentucky at Tulane, 10 p.m.

MIDWEST

Butler at Ball St., 2 p.m.

Nebraska-Omaha at Drake, 2 p.m.

Heidelberg at Ohio, 2 p.m.

Robert Morris at Cleveland St., 3 p.m.

Stony Brook vs. FAU at Calihan Hall, Detroit, 3 p.m.

Wilmington (Ohio) at Miami (Ohio), 3 p.m.

James Madison at Valparaiso, 3:05 p.m.

Tulsa at Creighton, 3:30 p.m.

SC-Upstate vs. W. Carolina at Memorial Athletic and Convocation Center, Kent, Ohio, 5 p.m.

Montana St. vs. Austin Peay at McGuirk Arena, Mount Pleasant, Mich., 5:30 p.m.

Toledo at Detroit, 5:30 p.m.

Gardner-Webb at Missouri, 5:30 p.m.

Texas-Arlington at E. Michigan, 7 p.m.

Niagara at Kent St., 7 p.m.

CS Northridge at Cent. Michigan, 7:30 p.m.

Roosevelt at E. Illinois, 8 p.m.

Minn. Duluth at Green Bay, 8 p.m.

Bowling Green at Saint Louis, 8 p.m.

Anderson (Ind.) at Evansville, 8:05 p.m.

Oral Roberts at Wisconsin, 8:30 p.m.

SOUTHWEST

Princeton at Rice, 3 p.m.

Texas A&M-CC at UTSA, 3 p.m.

N. New Mexico at Abilene Christian, 6 p.m.

New Mexico St. at UTEP, 9:05 p.m.

FAR WEST

Cal St.-Fullerton at San Jose St., 3:30 p.m.

Grand Canyon vs. Lamar at the Jon M. Huntsman Center, Salt Lake City, 4:30 or 7:30 p.m.

Savannah St. at Utah, 4:30 or 7:30 p.m.

San Diego Christian at N. Arizona, 5 p.m.

E. Washington vs. LIU Brooklyn at the Bren Events Center, Irvine, Calif., 6 p.m.

UC Davis vs. Loyola of Chicago at the Stott Center, Portland, Ore., 6 p.m.

Columbia vs. Idaho at the Chiles Center, Portland, Ore., 7:30 p.m.

Utah Valley at Pepperdine, 8 p.m.

SIU-Edwardsville at Portland St., 8:30 p.m.

Boston U. at UC Irvine, 8:30 p.m.

Mississippi St. at Utah St., 9:05 p.m.

UC Riverside at S. Utah, 9:30 p.m.

Idaho St. at CS Bakersfield, 10 p.m.

North Texas at Portland, 10 p.m.

Fresno St. at Pacific, 10:30 p.m.

TOURNAMENTS
Coaches vs. Cancer Classic
At Brooklyn, N.Y.

Third Place, 7 p.m.

Championship, 9:30 p.m.

EA Sports Maui Invitational-Conway
At Conway, S.C.
First Round

St. Francis (N.Y.) at Coastal Carolina, 4 p.m.

Oakland vs. Louisiana-Lafayette, 6:30 p.m.

Hall of Fame Tip-off-Naismith
At Uncasville, Conn.
First Round

North Carolina vs. Richmond, Noon

Louisville vs. Fairfield, 2:30 p.m.

Hall of Fame Tip-off-Springfield
At Uncasville, Conn.
First Round

Hartford vs. Hofstra, 5:30 p.m.

Belmont vs. Holy Cross, 8 p.m.

USVI Paradise Jam
At St. Thomas, US Virgin Islands
Semifinals

N. Iowa-Loyola Marymount winner vs. Marist-Maryland winner, 7 p.m.

Providence-Vanderbilt winner vs. Morgan St.-La Salle winner, 9:30 p.m.

Consolation Bracket

N. Iowa-Loyola Marymount loser vs. Marist-Maryland loser, 2:30 p.m.

Providence-Vanderbilt loser vs. Morgan St.-La Salle loser, 5 p.m.

Sunday, Nov. 24
EAST

Bryant at New Hampshire, 1 p.m.

Longwood at Penn St., 1 p.m.

SOUTH

FIU at South Carolina, 1 p.m.

NC A&T at Georgia Tech, 2 p.m.

IPFW at Kennesaw St., 2 p.m.

William Carey at Southern Miss., 3 p.m.

Houston Baptist at South Alabama, 3:05 p.m.

Wofford at High Point, 5 p.m.

Vermont at Duke, 6:30 p.m.

MIDWEST

Siena at Purdue, Noon

FAU vs. Toledo at Calihan Hall, Detroit, 1:30 p.m.

Army at Notre Dame, 2 p.m.

Hampton at Missouri St., 3:05 p.m.

Stony Brook at Detroit, 4 p.m.

St. Joseph's (Ind.) at N. Illinois, 4 p.m.

N. Dakota St. at North Dakota, 6 p.m.

SOUTHWEST

Ark.-Pine Bluff at SMU, 2:30 p.m.

Cent. Arkansas at Arkansas St., 3:05 p.m.

Sam Houston St. at Texas A&M, 5 p.m.

FAR WEST

Loyola of Chicago vs. SIU-Edwardsville at the Stott Center, Portland, Ore., 3 p.m.

LIU Brooklyn vs. Boston U. at the Bren Events Center, Irvine, Calif., 4:30 p.m.

Harvard at Colorado, 4:30 p.m.

UC Davis at Portland St., 6 p.m.

TCU at Washington St., 6 p.m.

Morehead St. at Nevada, 6:05 p.m.

E. Washington at UC Irvine, 7 p.m.

San Francisco at Oregon, 8 p.m.

Alcorn St. at Saint Mary's (Cal), 8:30 p.m.

Chattanooga at UCLA, 10 p.m.

TOURNAMENTS
Charleston Classic
At Charleston, S.C.

Seventh Place, 2:30 p.m.

Fifth Place, 6:30 p.m.

Third Place, Noon

Championship, 9 p.m.

EA Sports Maui Invitational-Conway

Third Place, 12:30 p.m.

Championship, 2:30 p.m.

Hall of Fame Tip-off-Naismith
At Uncasville, Conn.

Championship, 1 p.m.

Third Place, 3:30 p.m.

Hall of Fame Tip-off-Springfield
At Uncasville, Conn.

Third Place, 6 p.m.

Championship, 8:30 p.m.

Puerto Rico Tip-off
At San Juan, Puerto Rico

Seventh Place, 11:30 a.m.

Fifth Place, 2 p.m.

Third Place, 4:30 p.m.

Championship, 6:30 p.m.

USVI Paradise Jam
At St. Thomas, US Virgin Islands

Seventh Place, 2:30 p.m.

Fifth Place, 5 p.m.

Third Place, 7:30 p.m.

Championship, 10 p.m.

Print
Email
|