NCAA Division III Men's Basketball Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on February 27, 2013 at 12:03 PM

Updated Wednesday, Feb 27 at 7:02 PM

All Times EST
First Round
Saturday, March 2

Randolph-Macon at Stevens, 2 p.m.

Elms at Cortland State, 4 p.m.

Randolph at Emory, 4 p.m.

Rutgers-Newark at Christopher Newport, 4 p.m.

Dubuque at Wisconsin-Whitewater, 4 p.m.

Calvin at Rose-Hulman, 7 p.m.

Delaware Valley at Virginia Wesleyan, 7 p.m.

Wesley at Williams, 7 p.m.

Staten Island at Catholic, 7 p.m.

MIT at St. Mary's (Md.), 7 p.m.

Albertus Magnus at Alvernia, 7 p.m.

Morrisville State at Ramapo, 7 p.m.

Hobart at Rhode Island College, 7 p.m.

Husson at Plattsburgh State, 7 p.m.

Purchase at WPI, 7 p.m.

Penn State Behrend at Wooster, 7 p.m.

Marietta at Dickinson, 7 p.m.

Cabrini at Hampden-Sydney, 7 p.m.

Saint Vincent at Ohio Wesleyan, 7 p.m.

Ithaca at Springfield (Mass.), 7 p.m.

Curry at Middlebury, 7 p.m.

Northwestern (Minn.) at Wisconsin-Stevens Point, 8 p.m.

Aurora at St. Thomas (Minn.), 8 p.m.

St. Norbert at Wheaton (Ill.), 8 p.m.

Concordia (Texas) at Trinity (Texas), 8 p.m.

Spalding at Washington-St. Louis, 8 p.m.

Transylvania at Illinois Wesleyan, 8 p.m.

Centre at North Central (Ill.), 8 p.m.

Fitchburg State at Rochester (N.Y.), 8 p.m.

Redlands at Whitworth, 10 p.m.

Second Round
Saturday, March 9

Rose-Hulman-Calvin winner vs. Wisconsin-Stevens Point-Northwestern (Minn.) winner

St. Thomas (Minn.)-Aurora winner vs. Wheaton (Ill.)-St. Norbert winner

Virginia Wesleyan-Delaware Valley winner vs. Christopher Newport-Rutgers-Newark winner

Williams-Wesley winner vs. Catholic-Staten Island winner

Trinity (Texas)-Concordia (Texas) winner at Mary Hardin-Baylor (23-5)

Whitworth-Redlands winner vs. Emory-Randolph winner

St. Mary's (Md.)-MIT winner vs. Alvernia-Albertus Magnus winner

Ramapo-Morrisville State winner vs. Rhode Island College-Hobart winner

Plattsburgh State-Husson winner at Amherst (25-2)

Stevens-Randolph-Macon winner vs. WPI-Purchase winner

Wooster-Penn State Behrend winner vs. Dickinson-Marietta winner

Hampden-Sydney-Cabrini winner vs. Ohio Wesleyan-Saint Vincent winner

Washington-St. Louis-Spalding winner vs. Illinois Wesleyan-Transylvania winner

Wisconsin-Whitewater-Dubuque winner vs. North Central (Ill.)-Centre winner

Springfield-Ithaca winner vs. Rochester (N.Y.)-Fitchburg State winner

Middlebury-Curry winner vs. Cortland State-Elms winner

Third Round
Saturday, March 16

Rose-Hulman-Calvin_Wisconsin-Stevens Point-Northwestern (Minn.) winner vs. St. Thomas (Minn.)-Aurora_Wheaton (Ill.)-St. Norbert winner

Virginia Wesleyan-Delaware Valley_Christopher Newport-Rutgers-Newark winner vs. Williams-Wesley_Catholic-Staten Island winner

Trinity (Texas)-Concordia (Texas) winner at Mary Hardin-Baylor (23-5) vs. Whitworth-Redlands_Emory-Randolph winner

St. Mary's (Md.)-MIT_Alvernia-Albertus Magnus winner vs. Ramapo-Morrisville State_Rhode Island College-Hobart winner

Plattsburgh State-Husson winner at Amherst (25-2) vs. Stevens-Randolph-Macon_WPI-Purchase winner

Wooster-Penn State Behrend_Dickinson-Marietta winner vs. Hampden-Sydney-Cabrini_Ohio Wesleyan-Saint Vincent winner

Washington-St. Louis-Spalding_Illinois Wesleyan-Transylvania winner vs. Wisconsin-Whitewater-Dubuque_North Central (Ill.)-Centre winner

Springfield-Ithaca_Rochester (N.Y.)-Fitchburg State winner vs. Middlebury-Curry_Cortland State-Elms winner

At The Salem Civic Center
Salem, Va.
Quarterfinals
Friday, March 22

Pairings TBD

Semifinals
Saturday, March 23

Pairings TBD

At Philips Arena
Atlanta
Championship
Sunday, April 7

Semifinal winners

Print
Email
|