NCAA Division III Men's Basketball Glance

Print
Email
|

Associated Press

Posted on February 26, 2013 at 10:36 AM

Updated Tuesday, Feb 26 at 2:02 PM

All Times EST
First Round
Saturday, March 2

Randolph-Macon (19-9) at Stevens (22-5), 2 p.m.

Elms (18-9) at Cortland State (23-4), 4 p.m.

Calvin (24-3) at Rose-Hulman (24-3), 7 p.m.

Delaware Valley (19-8) at Virginia Wesleyan (21-7), 7 p.m.

Wesley (20-7) at Williams (23-4), 7 p.m.

Staten Island (22-5) at Catholic (24-3), 7 p.m.

MIT (20-5) at St. Mary's (Md.) (24-3), 7 p.m.

Albertus Magnus (24-4) at Alvernia (23-4), 7 p.m.

Morrisville State (21-5) at Ramapo (23-4), 7 p.m.

Hobart (21-6) at Rhode Island College (25-3), 7 p.m.

Husson (20-8) at Plattsburgh State (19-8), 7 p.m.

Purchase (22-5) at WPI (25-2), 7 p.m.

Penn State Behrend (20-8) at Wooster (22-5), 7 p.m.

Marietta (20-7) at Dickinson (20-7), 7 p.m.

Cabrini (22-5) at Hampden-Sydney (23-4), 7 p.m.

Saint Vincent (23-5) at Ohio Wesleyan (22-5), 7 p.m.

Ithaca (19-8) at Springfield (Mass.) (19-8), 7 p.m.

Curry (21-7) at Middlebury (22-3), 7 p.m.

Northwestern (Minn.) (21-6) at Wisconsin-Stevens Point (21-5), 8 p.m.

Aurora (22-6) at St. Thomas (Minn.) (26-1), 8 p.m.

St. Norbert (20-5) at Wheaton (Ill.) (20-6), 8 p.m.

Concordia (Texas) (23-5) at Trinity (Texas) (20-7), 8 p.m.

Spalding (20-7) at Washington-St. Louis (20-5), 8 p.m.

Transylvania (20-7) at Illinois Wesleyan (21-5), 8 p.m.

Centre (21-5) at North Central (Ill.) (24-3), 8 p.m.

Redlands (22-5) at Whitworth (24-3), 10 p.m.

Rutgers-Newark (20-7) at Christopher Newport (21-5), TBA

Randolph (21-6) at Emory (19-6), TBA

Dubuque (22-6) at Wisconsin-Whitewater (23-4), TBA

Fitchburg State (16-10) at Rochester (N.Y.) (21-4), TBA

Second Round
Saturday, March 9

Rose-Hulman-Calvin winner vs. Wisconsin-Stevens Point-Northwestern (Minn.) winner

St. Thomas (Minn.)-Aurora winner vs. Wheaton (Ill.)-St. Norbert winner

Virginia Wesleyan-Delaware Valley winner vs. Christopher Newport-Rutgers-Newark winner

Williams-Wesley winner vs. Catholic-Staten Island winner

Trinity (Texas)-Concordia (Texas) winner at Mary Hardin-Baylor (23-5)

Whitworth-Redlands winner vs. Emory-Randolph winner

St. Mary's (Md.)-MIT winner vs. Alvernia-Albertus Magnus winner

Ramapo-Morrisville State winner vs. Rhode Island College-Hobart winner

Plattsburgh State-Husson winner at Amherst (25-2)

Stevens-Randolph-Macon winner vs. WPI-Purchase winner

Wooster-Penn State Behrend winner vs. Dickinson-Marietta winner

Hampden-Sydney-Cabrini winner vs. Ohio Wesleyan-Saint Vincent winner

Washington-St. Louis-Spalding winner vs. Illinois Wesleyan-Transylvania winner

Wisconsin-Whitewater-Dubuque winner vs. North Central (Ill.)-Centre winner

Springfield-Ithaca winner vs. Rochester (N.Y.)-Fitchburg State winner

Middlebury-Curry winner vs. Cortland State-Elms winner

Sectionals
Saturday, March 16

Rose-Hulman-Calvin_Wisconsin-Stevens Point-Northwestern (Minn.) winner vs. St. Thomas (Minn.)-Aurora_Wheaton (Ill.)-St. Norbert winner

Virginia Wesleyan-Delaware Valley_Christopher Newport-Rutgers-Newark winner vs. Williams-Wesley_Catholic-Staten Island winner

Trinity (Texas)-Concordia (Texas) winner at Mary Hardin-Baylor (23-5) vs. Whitworth-Redlands_Emory-Randolph winner

St. Mary's (Md.)-MIT_Alvernia-Albertus Magnus winner vs. Ramapo-Morrisville State_Rhode Island College-Hobart winner

Plattsburgh State-Husson winner at Amherst (25-2) vs. Stevens-Randolph-Macon_WPI-Purchase winner

Wooster-Penn State Behrend_Dickinson-Marietta winner vs. Hampden-Sydney-Cabrini_Ohio Wesleyan-Saint Vincent winner

Washington-St. Louis-Spalding_Illinois Wesleyan-Transylvania winner vs. Wisconsin-Whitewater-Dubuque_North Central (Ill.)-Centre winner

Springfield-Ithaca_Rochester (N.Y.)-Fitchburg State winner vs. Middlebury-Curry_Cortland State-Elms winner

At The Salem Civic Center
Salem, Va.
Quarterfinals
Friday, March 22

Pairings TBD

Semifinals
Saturday, March 23

Pairings TBD

At Philips Arena
Atlanta
Championship
Sunday, April 7

Semifinal winners

Print
Email
|